اگر بیت کوین یک «حفاظ تورمی» محسوب می شود، چرا سقوط می‌کند؟

اگر بیت کوین یک «حفاظ تورمی» محسوب می­شود، چرا سقوط می‌کند؟

یک روز ممکن است عرضه ثابت سکه نارنجی، آن را به پناهگاهی امن تبدیل کند. امروز، آن روز نیست.

صبح امروز، دفتر آماری کار ایالات متحده، اعداد به روز شده­ای را برای ردیابی تورم شاخص قیمت مصرف کننده (CPI)، منتشر کرد که نشان می­دهد تورم ایالات متحده به نرخ سالانه 6.8 درصد رسیده است. این رقم، بالاترین نرخ تورم سالانه از سال 1982 محسوب می­شود که مسلما عالی نیست. در بین سایر پیامدها، این عدد میخ دیگری بر تابوت بسته هزینه‌های اجتماعی تحت عنوان “بهتر بسازید” جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده است.

شرایط بازارهای دارایی چگونه است؟ وال استریت قبلا هم با تورم 6.7 درصدی قیمت گذاری شده بود؛ بنابراین میانگین صنعتی داوجونز تا زمان نگارش این مقاله تقریبا ثابت بوده است. طلا با افزایش ملایم اما محسوس صبحگاهی روبرو شد؛ در حالی که قیمت‌های آتی طلا طی شش ماه گذشته با افزایش نگرانی‌ها از تورم، رشدی متلاطم اما مناسب داشت.

در همین حال، ارزش بیت کوین امروز صبح ثابت و پایین بود و در 30 روز گذشته بیش از 25 درصد کاهش داشت. این مسئله با یکی از پرفروش‌ترین نقاط فروش بیت‌کوین در تضاد است – اینکه بیت‌کوین یک «حفاظ تورمی» است. حفاظ تورمی یعنی مکانی برای ذخیره پول در زمانی که فیات ارزش واقعی خود را از دست می‌دهد.

پس چه نتیجه­ای می­توان گرفت؟ چرا با این وجود که تورم در بزرگترین اقتصاد جهان به بالاترین حد 40 سال اخیر خود رسیده است، ارزش رمز ارز افزایش پیدا نمی­کند؟

راز این­که میانگین شیل فلوئنسر کریپتو یوتیوب شما تقریبا هرگز نخواهد ریخت: این ایده که بیت کوین یک محافظ تورم است کاملا بر اساس حدس و گمان است.

این دلیل قانع کننده است و ممکن است در آینده به واقعیت تبدیل شود. همچنین ممکن است در حال حاضر یک دلیل منطقی برای گمانه زنی در مورد رمز ارز باشد. با این حال مکانیسمی نیست که در حال حاضر عمل کند.

یقینا از نظر ساختاری قابل قبول به نظر می رسد که اگر پذیرش بیت کوین به مسیر فعلی خود ادامه دهد، در نهایت چنین خواهد شد. اگر شرکت‌ها، اقتصادها و افراد متعدد مقدار زیادی از ثروت خود را به بیت‌کوین منتقل کنند، قیمت آن باثبات‌تر شده، سیاست انتشار ثابت و فشرده‌اش را بسیار جذاب‌تر کرده و خطر چرخش به آن را در زمان بالا رفتن تورم کاهش می‌دهد.

به همین خاطر است که برخی از مردم از لفظ طلا استفاده می کنند؛ چرا که بیت کوین گاهی اوقات به عنوان طلای دیجیتال شناخته می شود. نیک کارتر، سرمایه‌گذار و نویسنده CoinDesk اخیرا به این موضوع اشاره کرده است که اگر بیت‌کوین مانند طلا مورد قبول واقع شود، به معنای رشد ۱۰ برابری نسبت به وضعیت فعلی آن خواهد بود. این سناریو به نظر من در آینده محتمل است.

اما در حال حاضر در آن مرحله نیستیم. امروزه قیمت بیت کوین به دلایل متعددی که هیچ ارتباط مستقیمی با تورم ندارد، ناپایدار است و اگر تغییرات قیمت اخیر را به عنوان نشانه در نظر بگیریم، این نیروها به طور قابل توجهی قدرتمندتر از روایت «طلای دیجیتال» هستند.

اول و مهمتر از همه، نزدیک به دو سال بوده که بیت کوین روند صعودی داشته است. طبق اصول ریاضیات ساده بازگشت به میانگین و/یا گرانش عاطفی سوددهی، عقب نشینی را اجتناب ناپذیر می­داند. این فرضیه کاملا درست است زیرا این رمز ارز هنوز یک دارایی سوداگرانه محسوب می­شود – ارزش کل فعلی آن که نزدیک به 1 تریلیون دلار (!!!) است، بر اساس پذیرش فعلی نبوده بلکه بر اساس سناریوهای رشد آینده است.

هر دارایی نظری در برابر عدم قطعیت آسیب پذیر است: سهام تسلا، که اکنون تا حدود زیادی شرطی بر ایلان ماسک برای اختراع هوش مصنوعی عمومی است، در 30 روز اخیر به اندازه تقریبا یک بیت کوین افزایش پیدا کرده است.

این مسئله به نگرانی در مورد قدرت اقتصاد واقعی اشاره می­کند، به ویژه که بیشتر آن در خارج از ایالات متحده متمرکز شده است. کشور چین، شروع به ابراز نشانه هایی از رکود در حال ظهور کرده است، که تأثیرات جدی در سراسر جهان خواهد داشت. اما اساسا بدهی و سایر اشکال اهرم (حتی به استثنای اهرم مدفون در قیمت سهام) در همه جا در ترازی بی سابقه است.

بنابراین همه چیز متلاطم بوده و می­تواند بدون توجه زیاد، در جهات مختلف پیش رود. یک شوک نزولی بزرگ، قادر است حجم زیادی از دارایی‌های آینده‌گرا را منهدم کرده و به همین خاطر است که برخی از سرمایه‌گذاران ریسک نکرده و در سمت امن قرار می­گیرند.

در رابطه با تز تورم بیت کوین، این سناریو نامطلوب ترین حقیقت اقتصاد و امور مالی را نشان می­دهد: اینکه اثبات قطعی چرایی وقوع هر اتفاقی بسیار سخت است. تقریبا هیچ گاه شانسی برای یک “آزمایش کنترل شده” وجود ندارد. آزمایش کنترل شده وضعیتی است که در آن تنها یک متغیر در آن واحد تغییر کرده و اجازه می­دهد تأثیر خاص آن به طور کامل مشاهده شود. واضح‌ ترین راه برای تایید نقش بیت‌کوین به‌عنوان یک محافظ تورم این است که تقریبا پارامتری جز تورم وجود نداشته باشد؛ دستیابی به چنین وضعیتی در دنیای واقعی امکان پذیر نخواهد بود.

در عوض، در مورد هر سوال اقتصادی یا مالی، تقریبا همیشه اجزای متحرک زیادی وجود دارد- از جمله عناصری که حتی متخصصان ممکن است کاملا از آنها بی‌اطلاع باشند. پیش بینی آینده به انتخاب اجزای متحرک مناسب جهت تمرکز بستگی دارد. در مورد این رمز ارز، حداقل در حال حاضر، به نظر نمی رسد تورم داستانی باشد که بازارها به آن گوش می­دهند.

منبع: https://www.coindesk.com/business/2021/12/10/why-is-bitcoin-dropping-if-its-an-inflation-hedge/

 

مطالب مرتبط
آموزش خریدوفروش فیوچرز
آشنایی با نحوه خرید و فروش بیت کوین
آموزش نحوه ترید اهرم دار
آموزش نحوه استیک کردن