گوگل از بات نت کریپتوجک شاتر که بیش از 1 میلیون رایانه را آلوده کرده بود، شکایت کرد

گوگل از بات نت کریپتوجک شاتر که بیش از 1 میلیون رایانه را آلوده کرده بود، شکایت کرد

گوگل ادعا می­کند که بات نت برای فرار از مقامات امنیت سایبری و آنلاین ماندن، از بلاک چین بیت کوین استفاده می­کند.

روز سه شنبه، گوگل اقدام به بستن یک بات نت پیچیده رمزنگاری شده نموده که از بلاک چین بیت کوین برای فرار از مقامات امنیت سایبری استفاده می­کرد.

گوگل در روز سه شنبه علاوه بر طرح شکایت مدنی علیه دیمیتری استاروویکو، الکساندر فیلیپوف و همچنین 15 فرد ناشناس افزود: «این بات نت که به عنوان “Glupteba” شناخته می­شود، بیش از 1 میلیون دستگاه را در سراسر جهان آلوده کرده است. گوگل مدعی شد که متهمان از این بات‌ نت برای استخراج ارزهای دیجیتال در رایانه­‌های قربانیان، سرقت اطلاعات حساب آن­ها برای فروش به اشخاص ثالث، خرید کالا و بهره­مندی از خدمات با استفاده از کارت ‌های اعتباری با بودجه ناکافی و فروش دسترسی به دستگاه­های به خطر افتاده، به اشخاص ثالث استفاده کرده‌اند.

علاوه بر این، بات‌ نت از فناوری بلاک چین به شیوه­ای منحصر­به­فرد، برای ایجاد اختلال در این نوع فعالیت­های مخرب استفاده می­کند تا از خود در برابر ابزارهای سنتی حفاظت نماید. مدیران گوگل در یک پست وبلاگی نوشتند که بات نت عملا تمرکززدایی بیت کوین را به دارایی تبدیل نموده و تعطیل کردن آن را بسیار سخت‌تر کرده است.

طبق گزارش Chainalysis، بات نت بلاک چین بیت کوین را به سلاح تبدیل کرد و گفته می­شود که به تحقیقات گوگل کمک کرده است. با جاسازی آدرس‌های سرور فرمان و کنترل در بلاک چین، و سپس تبدیل بات ‌نت به آن داده‌ها، هر زمان که سرور آلوده بسته می‌شد، یک قدم از امنیت سایبری جلوتر بود.

نمایندگان Chainalusis در ایمیلی اظهار داشتند: «این اولین مورد شناخته شده از یک بات نت است که از این رویکرد استفاده می­کند».

شکایت گوگل به جزئیات بیشتری وارد شد و بیان داشت که “Glupteba Enterprise”، نهادی که توسط متهمان کنترل می­شود، از این روش برای هدایت بدافزار به سرورهای جدید استفاده خواهد کرد.

بر اساس یکی از پست­های وبلاگ گوگل، بات نت، سه آدرس خاص بیت کوین را در نظر گرفته است.

گوگل گفت که در­حالی­که پیش­تر نیز اقداماتی در راستای ایجاد اختلال در بات نت انجام داده است، این واقعیت که از بلاک چین بیت کوین استفاده می­کند به این معنی است که اپراتورها می­توانند در هر زمان، شبکه را احیا کنند.

در این شکایت آمده است: «بات ‌نت Glupteba، بدون خنثی کردن زیرساخت‌های مبتنی بر بلاک چین، نمی‌تواند به‌طور کامل ریشه‌کن شود».

گوگل در دعوی خود، اتهامات کلاهبرداری و دزدی را علیه متهمان مطرح کرد.

کلمه کلیدی: شکایت

منبع: https://www.coindesk.com/business/2021/12/07/google-sues-to-shutter-cryptojacking-botnet-that-infected-1m-computers/

 

مطالب مرتبط
بازار رپد ، فروش رمز ارزها با روند نزولی متوقف می شود
پذیرش بیت کوین در میان افراط گرایان جناح راست، نشان خود را بر بلاک چین به جا خواهد گذاشت
NFT Marketplace OpenSea در دور سرمایه 300 میلیون دلاری 13.3 میلیارد دلار ارزش گذاری شد
سقوط قیمت بیت کوین