کریگ رایت مسئول نقض شراکت تجاری Kleiman نیست

کریگ رایت مسئول نقض شراکت تجاری Kleiman نیست

هیئت منصفه رای به پرداخت 100 میلیون دلار، توسط رایت به W&K Info Defense Research داده و او را از سایر اتهامات تبرئه کرد.

MIAMI- هیئت منصفه فدرال دریافت که کریگ رایت، شخصی استرالیایی که ادعا می­کرد بیت کوین را اختراع کرده است، هیچ گونه شراکت تجاری با مرحوم دیو کلیمن، متخصص پزشکی قانونی کامپیوتری نداشته است؛ اما 100 میلیون دلار تحت عنوان خسارت جبرانی برای تبدیل یکی از شرکت­هایی که Kleiman در فلوریدا دایر کرد، به W&K Info Defense Research بدهکار است.

رایت پس از اعلام حکم در راهروی دادگاه اظهار داشت: «بسیار خوشحالم و رفع اتهام شده­ام. من کلاهبردار نیستم و هیچوقت هم نبوده­ام». وی همچنین افزود که به نمایندگی از برادر دیو (Dave)، ایرا کلینمن، سال­ها پیش به دارایی Kleinman 12 میلیون دلار پیشنهاد داده بود و اگر آن زمان که ارزش بیت کوین 200 دلار بود این پیشنهاد را می­پذیرفتند، امروزه با افزایش قیمت این رمز ارز، به سود قابل توجهی می­رسیدند.

رایت شهادت داد که با دیو کلیمن دوست بوده و دیو به او کمک کرده است تا اسناد سفید را برای توضیح اساس بیت کوین ویرایش کند. اما با این حال اصرار داشت که شریک تجاری یکدیگر نبوده­اند. دیو کلیمن در سال 2013 درگذشت و پس از آن برادرش از جانب دارایی دیو کلیمن و W&K شکایت مدنی فدرال را مطرح کرد.

رایت در مورد حکم خود علیه W&K گفت: «این حکم شبیه به آن است که به همسر سابق خودم پول بیشتری بدهکار باشم». او به این واقعیت اشاره داشت که کنترل ایرا کلیمن بر W&K در دادگاهی در شهرستان پالم بیچ دچار چالش شده است. همسر سابق رایت، لین رایت، و همسر فعلی، رامونا واتس (او به عنوان رامونا آنگ ثبت نام کرده است) هر یک ادعا می کنند که یک سوم W&K را کنترل کرده و از ایرا کلیمن به خاطر عدم صلاحیت در اقامه دعوی شکایت می­کنند. این پرونده ها در انتظار نتیجه شکایت فدرال هستند.

از هیئت منصفه خواسته نشد که درباره هویت ساتوشی ناکاموتو، خالق مستعار بیت کوین، تصمیم گیری کند. هر دو طرف این دعوی، بر این فرض استوار بودند که رایت، کاملا یا تا حدودی مسئول ایجاد ارز دیجیتال است. رایت در دفاعیات خود اذعان داشت که به تنهایی این ارز دیجیتال را خلق کرده است و کلیمن نیز استدلال می­کند که این کار با شراکت رایت و دیو کلیمن محقق شده است.

با این حال، ادعای رایت مبنی بر ساتوشی بودن وی، به طور گسترده­ای بی اعتبار شده و هیچ یک از این ادعاها در دادگاه مورد بررسی قرار نگرفتند. ول فریدمن، وکیل مدعیان، گفت که تیم او نیز از این حکم خوشحال است. همچنین صراحتا افزود: «ما 100 میلیون دلار بردیم!»

این مبلغ بسیار کمتر از چیزی بود که او درخواست کرده بود. در خواست آن­ها شامل بیش از 36 میلیارد دلار به ازای مابه‌التفاوت ارزش بیت کوین، 126 میلیارد دلار برای مالکیت معنوی و 17 میلیون دلار خسارت تنبیهی بود.

فریدمن به همراه وکلای خود، کایل روش و اندرو برنر، بیانیه زیر را صادر کرد:

«بسیار خرسندیم که مشتری ما، W&K Information Defense Research LLC، 100 میلیون دلار برنده شده است. این موضوع نشان می­دهد کریگ رایت به اشتباه دارایی های مربوط به بیت کوین را از W&K گرفته است. سال‌ها پیش، کریگ رایت به خانواده کلیمن گفت که او و دیو کلیمن، مالکیت معنوی انقلابی در بیت‌کوین هستند.

علی­رغم این اعترافات، رایت از ارائه سهم منصفانه از آنچه دیو در ایجاد آن کمک کرد به کلیمان­ها خودداری کرده و در عوض آن بخش از دارایی­ها را برای خود ستاند. این حکم منجر به ایجاد یک سابقه تاریخی در صنعت نوآورانه و متحول کننده ارزهای دیجیتال و بلاک چین خواهد شد. شرکت‌های ما، Roche Freedman و Boies Schiller Flexner، مفتخرند که نماینده شاکیان بوده، از میراث دیو کلیمن محافظت کردند و اطمینان حاصل کردند که خانواده او از مزایای کارش برخوردار می‌شوند».

در خلال هفته پنجم، هیئت منصفه در دادگاه تصمیم گرفت که رایت و دیو کلیمن شریکان تجاری نبودند. به همین دلیل بخشی از دارایی­های شرکت را که شاکیان معتقدند شامل حدود 1.1 میلیون بیت کوین و دارایی­هایی معنوی مانند نرم افزار است را به مدعیان بدهکار نیستند.

هیئت منصفه تصمیم گرفت که رایت 100 میلیون دلار بابت مالکیت معنوی به W&K Info Defense Research بدهکار است؛ اما مشخص نکرد که رایت مالکیت معنوی چه مواردی را تغییر داده است. در خلال محاکمه، هم شاکیان و هم تیم دفاعی رایت، عناوین بسیاری از این دست را معرفی کردند که شامل این موارد است: بیت‌کوین‌های آزمایشی، مقالات سفید در مورد موضوعاتی چون دیسک­های سخت و ابر رایانه­ها به عنوان مالکیت معنوی متعلق به W&K.

از هیئت منصفه خواسته شد تا خسارات بیت کوین و دلار را با هم در نظر بگیرند؛ اما تصمیم گرفتند که 100 میلیون دلار غرامت را تنها به ارز فیات پرداخته و روی خط خسارات رمز ارز بنویسند “0 BTC”.

تبدیل، شکلی از سرقت بوده که شامل کنترل غیرمجاز اموال دیگری است.

از هیئت منصفه خواسته شد تا ارزیابی کنند که آیا معتقدند:

  • آیا رایت به دلیل نقض شراکت تجاری در مقابل دارایی دیو کلیمن مسئول است؟
  • آیا رایت در قبال تبدیل دارایی­ها مسئول بوده است؟
  • آیا رایت مسئول تبدیل W&K (سرمایه گذاری مشترک) بوده است یا خیر؟
  • شاکیان دعوی خود را در زمینه سرقت مدنی به اثبات رسانده­اند؟
  • آیا رایت مسئول کلاهبرداری در قبال شاکیان است یا خیر؟
  • آیا رایت مسئول نقض تعهدات امانت داری به W&K است؟
  • و آیا رایت مسئول پرمایگی ناعادلانه علیه شاکیان است؟

در نهایت، هیئت منصفه متوجه شد که رایت، مسئول اکثر این اتهامات نیست.

بیت کوین: نتیجه ناامیدکننده برای کلیمان

امروز ایرا کلیمن در دادگاه حضور نداشت؛ اما هفته گذشته با طولانی شدن پرونده به CoinDesk گفت: «ناراحت هستم. ما فکر می‌کردیم که آنها در یک روز حکم مساعدی را خواهند داد».

ایرا کلیمن مردی آرام است که تا حدود زیادی از مطبوعات دوری کرده است. در­حالی­که رایت حامیان زیادی دارد و به صورت آنلاین، فعال است. ایرا کلیمن که احساس می‌کرد طرف دعوی غرق شده است، بخشی را به وب ‌سایت DaveKleiman.com اضافه کرد و در آن جزئیاتی از نمایشگاه‌های پرونده دادگاه خود را برجسته می‌کرد که امیدوار بود که مورد توجه خوانندگان قرار گیرد.

این جرئیات شامل ایمیل­هایی بود که کریگ رایت به افراد مختلف نوشت و چنین جملاتی می­گفت: « من و دیو کلیمن در سال 2009 ماینینگ را شروع کردیم. بنابراین ما چند چیز داریم که آنها را علاقمند خواهد کرد. شرم آور است که دیو، سال گذشته قبل از رسیدن به نتیجه درگذشت، اما همه چیز رو به جلو در پیش است. من کسی نبودم که ماینینگ می­کرد. دیو بود. و ساتوشی یک تیم بود. بدون عضو دیگر تیم، ساتوشی مُرد».

ایرا کلیمن از اینکه با توجه به چنین اظهاراتی، هیئت منصفه به راحتی به نفع او رای صادر نکرده است، ناامید بود.

به هر حال، وکلای او مدت زیادی از زمان محاکمه را صرف اصرار بر جعلی بودن اسناد و مدارک ارائه شده توسط رایت کردند- موضعی که پیش از شروع محاکمه، در ماه نوامبر توسط یک قاضی که بر این پرونده نظارت می کند، حمایت می­شد.

در ماه آگوست سال 2019، قاضی به نام بروس راینهارت، حکمی تحریمی علیه رایت صادر کرده و بیان داشت:

«شواهد نشان می­دهد که رایت در یک الگوی شوم و عمدی از رفتارهای بازدارنده شامل ارائه اظهارنامه‌های ناقص یا فریبنده، تسلیم اظهارنامه نادرست، تهیه آگاهانه سند اعتماد متقلبانه، و شهادت دروغ در جلسه رسیدگی به مدارک، دست داشته است».

حکم تحریم‌ها توسط قاضی ناحیه­ای ایالات متحده، به نام بث بلوم، رئیس دادگاه، قبل از شروع محاکمه لغو شد.

تیم دفاعی رایت، شاکیان را به «چیدن گیلاس» متهم کرد، و اسنادی را که مطابق با روایت آنها بود مشروع و سایرین را جعلی معرفی نمود.

واضح بود که اعضای هیئت منصفه از تصمیم گیری در مورد این پرونده ناراحت بودند. روز چهارشنبه آنها گفتند که نمی توانند روی هیچ یک از موارد توافق کنند؛ اما بلوم به آنها دستور داد که به بحث ادامه دهند.

رایت هفته گذشته به CoinDesk گفت که ایرا کلیمن در جمع آوری هر حکمی که به W&K اعطا می شود با مشکل مواجه خواهد شد، زیرا همسر سابق او و یک نهاد مرتبط با او صاحب دو سوم شرکت هستند – موضوعی که در دادگاه برگزار شده در شهرستان پالم بیچ، مورد رسیدگی قرار گرفته است.

BSV، شاخه‌ای از بیت‌کوین که کریگ رایت در آن مشارکت دارد، روز دوشنبه پس از حل‌وفصل پرونده کلیمان تا 13 درصد افزایش یافت.

منبع: https://www.coindesk.com/markets/2021/12/06/craig-wright-found-not-liable-for-kleiman-business-partnership/

 

مطالب مرتبط
بهترین صرافی ارز دیجیتال
آموزش نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال
بیت کوین با تشویق اخبار مربوط به اُمیکرون، قبل از سقوط افزایش یافت ،اتر اندکی کاهش می یابد
آموزش گام به گام نحوه استیک کردن در صرافی پنکیک سوآپ