استراتژی متاورس: بیت کوین پس از روز جادویی رمزارزها، به مرز 46 تا 48 هزار دلار در آخر هفته رسید

استراتژی متاورس: بیت کوین پس از روز جادویی رمزارزها، به مرز 46 تا 48 هزار دلار در آخر هفته رسید

قدیمی­ترین رمزارز جهان،روز شنبه رو به بهبود بوده و در روز یکشنبه دوباره به نقطه قرمز سقوط کرد. قراردادهای بیت کوین و اتر آپشن به ارزش تقریبی 8.67 میلیارد دلار در روز جمعه خاتمه یافت.

حرکات بازار: بیت کوین پس از پایان «روز جادویی رمزارزها» در یک محدوده باریک معامله شد.

یادداشت سردبیر: برداشت تکنسین در تعطیلات، دچار وقفه می­شود. به جای او First Mover Asia پرسش و پاسخ جف ویلسر مشارکت کننده CoinDesk با کتی هاکل که گاهی اوقات به او لقب «مادرخوانده متاورس» نیز داده می شود را در مورد آینده متاورس از جمله اینکه چرا برندها به استراتژی متاورس نیاز دارند منتشر می­کند.

قیمت­ها

بیت کوین (BTC): $47,348 -0.02%

اتر (ETH): $3.825 +1.96%

بازار

S&P 500: 4,766.18 -0.26%

DJIA: 36,338.30 -0.16%

Nasdaq: 15,644.97 -0.61$

طلا: 1,829.05 + 0.73%

حرکات بازار

قیمت بیت کوین در پایان هفته پس از پایان «روز جادویی رمزارزها» به محدوده 46000 تا 48000 دلار رسید. این مقدار در روز جمعه با انقضای قراردادهای بیت کوین و اتر آپشن حدود 8.67 میلیارد دلار خاتمه یافت.

بیت‌کوین قدیمی‌ترین رمزارز جهان روز شنبه اندکی بهبود پیدا کرده و به مرز ۴۷۹۶۱ دلار رسید. پس از آن در روز یکشنبه بر اساس داده‌های TradingView مجددا قرمز شد. با این حال حجم کل معاملات نقدی بیت کوین در صرافی‌های متمرکز اصلی در آخر هفته کاهش یافت. این موضوع نشان می­دهد که حرکت قیمت به وسیله فعالیت‌های قوی در بازار حمایت نشده است.

به گفته شرکت خدمات مالی Blofin (بلوفین) مستقر در جزایر Cayman (کیمن) روز جمعه حدود 115000 قرارداد بیت کوین آپشن و تقریبا 882000 قرارداد اتر آپشن، به ارزش کلی 8.67 میلیارد دلار منقضی شده است. پلتفرم داده معاملات کریپتو aICoin در 31 دسامبر توییت کرد که پس از تکمیل تسویه حساب قیمت بیت کوین برای مدت زمان کوتاهی به بیش از 48000 دلار در برخی صرافی­ها رسید.

در همین حال هارمونی (ONE) و پیوند چین­لینک (LINK) بزرگ‌ترین برندگان آلت کوین­ها در روز یکشنبه بودند. Harmony (هارمونی)، توکن بومی پلتفرم قرارداد هوشمند است و LINK (لینک)، یک توکن ERC-20 برای شبکه غیرمتمرکز اوراکل Chainlink (چین­لینک) محسوب می­شود.

ستون

چگونه برندها می­توانند در استراتژی متاورس ساخت­وساز کنند: Cathy Hackl (کتی هاکل)، با نام مستعار «مادر خوانده متاورس» درباره اینکه چگونه جهان­های مجازی مبتنی بر رمزنگاری می­توانند برای بازاریابان مفید باشند توضیح داد (نوشته Jeff Wilser).

برند Clinique مشکل داشت. این برند قصد داشت وارد استراتژی متاورس شود اما نمی­خواست این کار را با ریسک انجام دهد. به همین دلیل شخصی به نام Cathy Hackl (کتی هاکل) مادرخوانده متاورس را فراخواند.

مدارک Hackl: این شخص در واقع افسر ارشد متاورس از گروه هوش آینده است که مدت زمانی نزدیک به یک دهه یا اساسا از ابتدای شروع متا در زمینه­های مرتبط با متاورس کار کرده است.

بررسی استراتژی متاورس با استیون اسپیلبرگ

می­توانید در این زمینه از استیون اسپیلبرگ بپرسید. اسپیلبرگ هنگام فیلمبرداری «بازیکن یک، آماده» با شرکت هدست واقعیت مجازی HTC Vive که در آن Hackl (هاکل) به عنوان «تبلیغ کننده واقعیت مجازی» عمل می­کرد شریک شد. او در Magic Leap (مجیک لیپ) که یک شرکت واقعیت افزوده است با Neal Stephenson (نیل استفنسون) مردی که اصطلاح متاورس را ابداع نمود همکاری کرد. او همچنین بیش از یک سال قبل از جنون فعلی مقالاتی تحت عنوان «متاورس می­آید و این یک معامله بسیار بزرگ است» برای Forbes (فوربس) نوشت.

این معامله به قدری بزرگ بود که Hackl (هکل) از شغل راحت خود در خدمات وب آمازون استعفا داده تا بتواند روی متاورس شرط بزرگی ببندد. در حال حاضر او به برندهای بزرگی مانند Clinique مشاوره می­دهد که چگونه موقعیت خود را در این فضای جدید و عجیب پیدا کنند.

مادرخوانده اظهار می­کند که چرا استراتژی متاورس بزرگ­تر از آن چیزی است که رمزارزها متوجه آن بشوند، چرا آواتارها به سرعت تبدیل به جانشینان حسی ما شده و چگونه در آینده هر شرکت به یک استراتژی در زمینه متاورس نیاز خواهد داشت.

چطور می‌توان استراتژی متاورس را برای مردم توضیح داد؟

CoinDesk: اصطلاح “metaverse” می تواند به معنای 10 مورد متفاوت برای 10 فرد مختلف حتی در فضای کریپتو باشد. زمانی که کار با مشتریان را شروع می­کنید چگونه متاورس را برای آنها توضیح می­دهید؟

Cathy Hackl می­گوید: من معمولا از گذشته شروع می­کنم. وب 1 اطلاعات را متصل کرد؛ بنابراین شما اینترنت را در اختیار دارید. آیا این موضوع تغییری برای برند شما ایجاد کرد؟ احتمالا بله. وب 2 افراد را به هم متصل کرد و شما رسانه­های اجتماعی و اقتصاد اشتراک گذاری را دریافت کردید. آیا این موضوع چیزی را برای برند شما تغییر داد؟ البته که همین طور شد؛ درست است؟

CoinDesk: بله.

Hackl: اکنون ما در حال تکامل وب 2 به وب 3 هستیم. وب 3، افراد، مکان ها و چیزها – یا افراد، فضاها و دارایی ها را به هم متصل می­کند. این افراد، فضاها و دارایی‌ها گاهی اوقات می‌توانند در یک محیط کاملا مجازی باشند؛ همان طوری که بیشتر مردم تمایل دارند تصور کنند.

اما احتمال دارد با مقداری تقویت و افزایش از طریق یک ابزار پوششی وارد دنیای واقعی ما نیز شود. بنابراین وب 3 به نوعی امکان ایجاد متاورس را فراهم می­کند و استراتژی متاورس همگرایی فیزیکی و دیجیتالی است. آن را به عنوان جانشین آنچه در اینترنت می­آید در نظر بگیرید. مثل این است که سبک زندگی دیجیتالی شما به زندگی فیزیکی می­رسد.

متاورس بیش از تصورات ما گسترده است

CoinDesk: این نما، بسیار گسترده است. بنابراین نه تنها شامل پروژه­های بلاک چین مانند Decentraland شده بلکه واقعیت افزوده پلتفرم­های سنتی را نیز دربرمی­گیرد؟

Hackl: بله. حتی اسنپ چت و کارهایی که می توانند با دوربین برای واقعیت افزوده انجام دهند- یک بازی متاورس است. این موارد همه بخشی از متاورژن قلمداد می­شوند. من دیدگاه بسیار گسترده­ای دارم و بخشی از آن ناشی از کار در سخت افزار VR [واقعیت مجازی] محاسبات فضایی و سخت­افزار واقعیت افزوده است. به نظر من این دیدگاه مردم که فکر می‌کنند متاورس فقط واقعیت مجازی است بسیار باریک­بینانه و ویرانگر است.

CoinDesk: با این تعریف گسترده حدس می‌زنم که پروژه‌های متاورس بلاک چین تنها بخش کوچکی از « metaverse pie» کلی هستند؟

Hackl: با این که کوچک بوده اما همواره در حال افزایش است. شما SoftBank را در سرمایه­گذاری 93 میلیون دلاری در سری B [برای The Sandbox] هدایت می­کنید. Upland به تازگی به 18 میلیون دلار رسیده است و به عقیده من 300 میلیون دلار ارزش دارد. شما تعداد زیادی از این پروژه­های بلاک چین را دارید؛ مانند متاورس­های بازی NFT [توکن غیرقابل تعویض] که به سرعت در حال رشد هستند.

تطابق استراتژی متاورس و بلاک چین

CoinDesk: چگونه بلاک چین با دیدگاه شما برای متاورس مطابقت دارد؟

Hackl: شما نمی توانید استراتژی متاورس غیرمتمرکز باز را که بسیاری از ما رویای آن را بدون بلاک چین می­بینیم فعال کنید، درست است؟ بلاک چین جزئی اساسی است. وقتی صحبت از مالکیت دارایی‌های دیجیتال و هویت دیجیتال به میان می‌آید NFT‌ها پله‌ای به سوی فراجهان محسوب می­شوند. واقعا چگونه آن را فعال می کنید؟ NFT­ها بخش بزرگی از این معادله هستند.

CoinDesk: بزرگترین پتانسیل برای برندها چیست؟

Hackl: یکی از موارد مهمی که سعی می­کنم آن بررسی کنم این است که «آیا direct-to-avatar، همان direct-to-consumer بعدی است؟» این مورد هم پله­ای است. زمانی که به افراد پیامک می­دهیم، از ایموجی‌ها استفاده می­کنیم. حتی دیگر نمی­نویسیم بلکه از ایموجی برای نمایش یک پیام استفاده می­کنیم. ایموجی‌های ما و در نتیجه آواتارهایمان در حال تبدیل شدن به جانشین‌های احساسی خودمان هستند.

اینکه خودتان را به عنوان یک آواتار نشان دهید مقوله بزرگی است. از آنجایی که این یک لحظه ابراز وجود است زمانی برای خودکاوی نیز هست. برندها چگونه در آن نقش دارند؟ خب، من باید آواتارم را بسازم. شاید بخواهم بیانیه­ای بدهم و Supreme بپوشم. مد و فرهنگ در کنار هم هستند. آواتار شما چگونه نشان داده می­شود؟ چه شکلی است و چه می­پوشد؟ به این ترتیب فرصت­های زیادی برای برندها وجود خواهد داشت. در این زمینه فرصت­هایی برای آن­ها جهت تعامل با نسل جوان به وجود خواهد آورد.

می­توانم ببینم که برخی از برندها چگونه در بازی آواتار درگیر می­شوند؛ به ویژه در زمینه مد و پوشاک. اما این موضوع درمورد برندهای کمتر آشکار چگونه است؟ منظورم این است که چگونه یک شرکت مواد غذایی متاورس بازی می­کند؟

خوب، مردم می­گویند که Chipotle باعث قطع [Roblox] شده است. (البته آنها باعث قطعی نشدند – اجازه دهید مستقیما صحبت کنیم). برندی مانند Chipotle می­تواند وارد شود و بگوید: «ما یک بوریتو در بازی درست می­کنیم و 1 میلیون دلار می­دهیم.» من فکر می­کنم این نوع چیزها جالب و سرگرم کننده بوده و مخاطب درگیر آن­ها شده و از آن لذت می­برد.

موانع پیش روی استراتژی متاورس

CoinDesk: به نظر شما برخی از بزرگ‌ترین موانعی که برای تبدیل شدن به استراتژی متاورس به جریان اصلی باید بر آن­ها غلبه کند چیست؟

Hackl: موارد زیادی وجود دارند که باید اتفاق بیفتند. اگر به تعداد افرادی که کیف پول [دیجیتال] دارند نگاه کنید، در واقع عدد بسیار کمی است. این مسئله به نسل مرتبط است. بچه­های من مالکیت دیجیتال را به گونه­ای درک می­کنند که شاید نسل های قدیمی­تر نتوانند. آنها عاشق خرید دارایی­های دیجیتال و پوسته­های آن­ها هستند. وقتی بچه‌هایم بزرگ‌تر شوند از خود می‌پرسند: «چرا نمی‌توانم این دارایی را که پول زیادی برای آن در Roblox پرداخت کردم، بگیرم و آن را به Fortnite منتقل کنم؟» در نهایت آن­ها این انتظار را خواهند داشت.

CoinDesk: این موضوع منجر به قدردانی بیشتر از NFTها و تمایل به جهان­های باز خواهد شد. چه چیز دیگری برای بلند شدن استراتژی متاورس لازم است؟

Hackl: نیاز جدی به قدرت محاسباتی وجود خواهد داشت. در حال حاضر بدیهی است که شما مشکلات زنجیره تامین مربوط به تراشه ها را داشته باشید، به گونه­ای که ممکن است سرعت کار را کاهش دهد

همچنین باید آموزش­های زیادی در سازمان­ها – و نه فقط تیم برند – وجود داشته باشد تا بفهمیم به کجا می­رود. برای شرکت‌ها مسئله­ای به نام جنگ استعدادها وجود دارد؛ به همین خاطر استخدام افراد دشوار است. وقتی متوجه شدید که هر شرکتی به یک استراتژی متاورس فراسویه نیاز دارد پروسه استخدام سخت‌تر نیز خواهد شد. به همین دلیل است که من با Republic Realm برای ایجاد آکادمی Republic Realm جهت آموزش اجرایی شریک شدم.

فیسبوک و متاورس

CoinDesk: فیس­بوک چگونه در میان این­ها قرار می­گیرد؟ واکنش شما به متا بازی زاکربرگ چیست؟

Hackl: من خوب را با بد می­پذیرم. منظورم این است که این اعتبار همان کاری است که بسیاری از ما سال­ها انجام می­دهیم. بنابراین آن را خواهم پذیرفت. از طرف دیگر فیس‌بوک با نام متا (meta) بسیار تحت اللفظی است؛ کمی تردید و سایه بر متاورس ایجاد می‌کند. نکته مهم سردرگمی است. افرادی هستند که فکر می­کنند متاورس فیس­بوک است. در صورتی که چنین چیزی صحیح نیست.

من در یک مراسم صبحانه با چند سخنران بودم. زمانی که نشستم یکی از آن­ها از من پرسید که چه کار می­کنم؟ گفتم: « استراتژی متاورس را انجام می‌دهم.» در این حال آن­ها گفتند: «این فیس بوک نیست؟»

CoinDesk: نه!

Hackl: بله. بنابراین فکر می­کنم این سطح از سردرگمی وجود دارد. نمی‌دانم چند نفر اخباری را که فیس‌بوک به متا تغییر نام داد خواندند و به همین دلیل این کلمه را یاد گرفتند.

CoinDesk: چند سال باقی مانده است تا به یک متاورس به سبک « آماده، بازیکن یک» برسیم؟

Hackl: اول از همه می‌گویم «واحه» [پلتفرم کاملا همه‌ جانبه در «آماده، بازیکن یک»] نمی­تواند به عنوان هدف ما در نظر گرفته شود. این موضوع بسیار دیستوپیک است؛ جایی که دنیای واقعی به فنا  رفته است و شما باید از واقعیت فرار کنید. من نمی‌خواهم از واقعیت فرار کنم اما دوست دارم متاورس به جای اینستاگرام، به فضایی سرگرم کننده تبدیل شود.

جمع‌بندی

CoinDesk: پس چقدر زمان می­برد تا به آن­جا برسیم؟

Hackl: فکر نمی‌کنم کسی بتواند زمان یا تاریخی را تعیین کند، اما می‌گویم که این دهه دهه ساختن و پیشگامی است. همه ما در حال آزمایش هستیم، سعی می­کنیم بفهمیم که چگونه کار می­کند. این دهه­ای است که در آن پایه­ها ایجاد می­شوند. زمان تغییر و زمانی برای سازندگان است. اکنون زمان ساخت استراتژی متاورس است. اکنون زمانی است که شما شروع به کشف کردن می­کنید، این مورد به چه معناست؟ کجا داریم می­رویم؟ شرکت یا برند ما جهت آماده شدن برای آینده چه باید بکند؟

کلمه کلیدی: استراتژی متاورس

آدرس خبر: https://www.coindesk.com/markets/2022/01/03/first-mover-asia-bitcoin-rides-46k-48k-weekend-tide-after-crypto-witching-day/

مطالب مرتبط
TP ICAP تجارت محصول با ارز رمزنگاری شده را برای مشتریان خود آغاز کرده است
A16z، پیشنهاد سیاست Web 3 را به رهبران جهان می دهد
سقوط قیمت بیت کوین
بیت کوین با شهادت مدیران کریپتو ثابت مانده و اتر صعود می‌کند