آموزش نحوه ترید مارجین

آموزش نحوه ترید مارجین

ترید مارجین در سال‌های اخیر به شدت در میان کاربران افزایش یافته است. برای ورود به این عرصه باید وارد معاملات حاشیه‌ای شوید که ضررات احتمالی آن‌ها را درک کرده و استراتژی مدیریت ریسک قوی داشته باشید. پس برای آشنایی با نحوه ترید مارجین با ما همراه باشید.

مارجین به تریدرها اجازه می‌دهد تا قدرت خرید خود را افزایش دهند و موقعیت‌های بزرگتر از گنجایش نقدینگی خود را اهرم قرار دهند. تریدرها با قرض گرفتن پول از کارگزاران خود برای گسترش ابعاد تجارت می‌توانند بازده و ضررهای احتمالی را افزایش دهند.

ترید روزانه به معنای خرید و فروش یک سهام خاص به طور مکرر در طی ساعات معاملاتی و در جهت کسب سود است. این کار با توجه به نوسانات قیمت سهام در روز ریسک زیادی به همراه دارد.

نحوه ترید مارجین

سرمایه‌گذاران باید برای ترید مارجین، پول نقد و یا اوراق بهادار داشته باشند و آن را در یک شرکت کارگزاری معتبر سپرده‌گذاری کنند. این سرمایه‌داران مطابق با مقررات قادر خواهند بود تا 50 درصد از کل هزینه خرید مارجین را به شکل وام دریافت کرده و 50 درصد باقیمانده به عنوان مارجین مورد نیاز تریدرها سپرده می‌شود.

حداقل نیاز سهام برای یک تریدر روزانه به میزان 25000 دلار یا 25٪ از ارزش کل بازار اوراق بهادار، هر کدام بیشتر باشد خواهد بود. در صورتی که این درصد برای تریدرهای رزانه بدون الگو به میزان 2000 است.

هر حسابی که دارای برچسب حساب معاملاتی روزانه است باید به طور مستقل و نه از طریق ضمانت متقابل حساب های مختلف این الزام را برآورده کند. در شرایطی که حساب کمتر از رقم تعیین شده 25000 دلار باشد تا زمانی که مجددا شارژ نشده است مجاز به ادامه ترید نخواهد بود.

کال مارجین چیست؟

اگر حساب شما کمتر از مارجین نگهداری باشد، کال مارجین رخ خواهد داد. کال مارجین در واقع درخواستی از جانب کارگزاری به شما جهت افزودن پول به حساب و یا موقعیت‌های بسته شدن جهت بازگرداندن حساب به سطح مورد نیاز است.

در صورتی که کال مارجین را نپذیرید شرکت کارگزاری قادر خواهد بود موقعیت‌های باز شما را بسته و حسابتان را به حداقل مقدار بازگرداند. این کار حتی ممکن است بدون اطلاع شما انجام شود.

علاوه بر این مورد کارگزاری می‌تواند از شما در ازای معاملات انجام شده حق کمیسیون بگیرد این شما هستید که مسئولیت تمام و کمال ضرر و زیان را می‌پذیرید.

کاربرد نحوه ترید مارجین

  • ترید مارجین به شما این امکان را می‌دهد تا با استفاده از وجوهی که کارگزار خود قرض گرفته‌اید سهام بیشتری نسبت به نقدینگیتان تهیه کنید.
  • ترید مارجین امکان فروش کوتاه مدت را نیز فراهم می‌کند.
  • اهرم مارجین به شما این اجازه را می‌دهد تا بازدهی خود را ارتقا دهید. البته با توجه به خطرات و ریسک بالای این کار ممکن است متوجه ضرر و زیان شوید.

قدرت خرید با استفاده از ترید مارجین

قدرت خرید یک تریدر روزانه در پایان هر روز کاری تقریبا چهار برابر مارجین نگهداری روز قبل است. به عنوان مثال یک حساب پس از پایان معامله روز قبل 35000 دلار دارد، پس مبلغ مازاد در اینجا 10.000 دلار است زیرا این مقدار تمام شده بوده و بالاتر از حداقل مورد نیاز یعنی 25000 دلار است. به بیان دیگر قدرت خرید 40.000 دلاری (4 در 10.000 دلار) را به همراه خواهد داشت.

یک بازه زمانی پنج روز کاری برای پاسخگویی به کال مارجین وجود دارد. در این دوره قدرت خرید معاملات روزانه به دو برابر مارجین نگهداری محدود می‌شود. در صورت عدم برآورده شدن مارجین در بازه زمانی تعیین شده، ادامه روند معاملات بیشتر به مدت 90 روز یا تا زمان برآورده شدن کال مارجین فقط به صورت نقدی مجاز است.

مثالی برای نحوه ترید مارجین

فرض کنید یک تریدر 20 هزار دلار بیش از مارجین نگهداری دارد. پس قدرت خرید روزانه او به مقدار 80 هزار دلار یا 4 تا 20 هزار دلار است. اگر معامله‌گر در ساعت 9:45 صبح 80.000 دلار از PQR Corp و سپس 60.000 دلار XYZ Corp را در ساعت 10.05 صبح همان روز بخرد، پس از حد توان خرید خود فراتر رفته است. اگر هر دو را نیز در طول معامله بعدازظهر بفروشد، روز بعد یک کال مارجین معاملاتی روزانه دریافت خواهد کرد. با این حال تریدر می‌توانست با فروختن PQR Corp قبل از خرید XYZ Corp از کال مارجین جلوگیری کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه ترید مارجین و بازار ارزهای دیجیتال می‌توانید از وب سایت ما دیدن فرمایید.

کلمه کلیدی: نحوه ترید مارجین

منبع: https://www.investopedia.com/articles/active-trading/071114/guide-day-trading-margin.asp

 

مطالب مرتبط
چگونگی نحوه خرید و فروش شیبا
امنیت صرافی نوبیتکس
آشنایی با نحوه خرید و فروش بیت کوین
آموزش نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال