آموزش نحوه ترید اهرم دار

آموزش نحوه ترید اهرم دار

اکثریت قریب به اتفاق تریدرها روزانه سهام و سایر اوراق بهادار خود را با استفاده از پول نقدی که در اختیار دارند معامله می کنند. برای خرید سهام باید نقدینگی کافی داشته باشند تا بهای آن را پرداخت کنند.

بسیاری از تریدرهای حرفه‌ای برای سرمایه‌گذاری‌های خود پول قرض می‌کنند. به این ترتیب قادر خواهند بود بیش از تقدینگی موجود به سوددهی برسند. اصطلاحا به این کار «نحوه ترید اهرم دار» یا «معاملات اهرمی» گفته می‌شود. با استفاده از ترید اهرم دار شما قادر خواهید بود تا قدرت خرید، بازده بالقوه و همچنین ریسک را تا میزان زیادی افزایش دهید.

از جمله معایب سرمایه‌گذاری با پول نقد این است که سود شما توسط منابع مالیتان محدود خواهد شد. به این شکل اگر یک فرصت سرمایه گذاری عالی با سوددهی 100 درصد نیز پیدا کنید، اگر فقط 500 دلار نقدینگی داشته باشید می‌توانید صرفا 500 دلار سود کنید.

در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه ترید اهرم دار آشنا کنیم. پس از شما دعوت می‌کنیم که تا انتها با ما همراه باشید.

نحوه ترید اهرم دار چگونه است؟

ترید اهرم دار به هر نوع معامله‌ای گفته می‌شود که شامل قرض گرفتن پول یا افزایش میزان سهام درگیر در یک معامله فراتر از آن مقداری است که توانایی پرداخت آن را به صورت نقدی داشته باشید. در صورتی که نحوه ترید اهرم دار به شما و میزان آشناییتان با خطراتی که این کار ممکن است در پی داشته باشد بستگی دارد؛ چرا که ممکن است بیش از توان مالی خود محتمل ضرر و زیان شوید.

در ادامه به روش‌های مختلف استفاده از ترید اهرم دار برای معاملات سهام اشاره خواهیم کرد.

ترید مارجین

یک مثال ساده در این زمینه ترید مارجین است. مارجین در واقع پولی است که از کارگزار خود جهت خرید اوراق بهادار قرض می‌گیرید و از سایر اوراق موجود در حساب کاربری خود به عنوان وثیقه برای این قرض استفاده می‌کنید. در ادامه با ذکر یک مثال اطلاعات بیشتری در مورد این نحوه ترید اهرم دار خواهیم خواند.

به عنوان مثال فرض کنید که 10 هزار دلار در حساب کارگزاری خود دارید و می‌خواهید روی شرکت X سرمایه‌گذاری کنید. هر سهم از شرکت X در حال حاضر به قیمت 50 دلار معامله می‌شود. اگر بخواهید با نقدینگی خود این کار را انجام دهید تنها می‌توانید 200 سهم بخرید. حال اگر از مارجین استفاده کرده و 10 هزار دلار از کارگزاری خود وام بگیرید قادر خواهید بود 400 سهم تهیه کنید. این جریان سود و زیان احتمالی شما را تقویت خواهد کرد.

فرض را بر این می‌گذاریم که قیمت سهام شرکت X به میزان 60 دلار افزایش پیدا کند. حال اگر با نقدینگی خود سهام خریده باشید 20 درصد یا 2000 دلار سود می‌کنید. در حالی که اگر از مارجین استفاده کرده باشید بالغ بر 40 درصد و یا 4 هزار دلار سود خواهید برد.

با این وجود اگر سهام این شرکت تا 40 دلار سقوط کند 2000 دلار با سرمایه نقد و 4000 دلار از سرمایه مارجین خود را از دست خواهید داد. پس باید همواره به خاطر داشته باشید که لازم است پولی که از کارگزاری قرض گرفته‌اید را پس دهید.

اگر از مارجین استفاده کنید و قیمت سهام شرکت X تا 25 دلار تنزل پیدا کند، تمام پولی که سرمایه‌گذاری کرده‌اید را از دست خواهید داد. در صورتی که ارزش سهام به زیر این مقدار کاهش یابد حتی به کارگزاری بدهکار خواهید شد.

معاملات مشتقه

یکی دیگر از ابزارها برای نحوه ترید اهرم دار معاملات مشتقه هستند که شامل یک قرارداد اختیار معامله 100 سهم اوراق بهادار اساسی است. خرید قرارداد اختیار معامله به شما این امکان را خواهد داد تا کنترل 100 سهم را با قیمتی بسیار کمتر از هزینه خرید 100 سهم از یک شرکت به دست آورید. به بیان دیگر ایجاد تغییرات کوچک در قیمت اوراق بهادار اساسی ممکن است باعث تغییرات بزرگ در ارزش گزینه شود.

حال تصور کنید که سهام شرکت X تنزل پیدا کند. شاید تصمیم داشته باشید که به جای خرید سهام با مارجین اختیار خرید سهام خود را فروخته و قیمت اعتصاب 40 دلاری تعیین کنید. اختیار خرید به دارنده سهام این حق را می‌دهد که سهام را از فروشنده اختیار معامله (Option) با قیمت تعیین شده خریداری کند.

اگر قیمت شرکت X بالای 40 دلار باقی بماند سهامدار می‌تواند از اختیار خود استفاده کند و شما را مجبور کند تا در بازار آزاد سهام بخرید و آن را به قیمت بالای 40 دلار بفروشید. هر قرارداد 100 سهم را پوشش می‌دهد. پس اگر شرکت X در هنگام اعمال اختیار با قیمت 41 دلار معامله شود، 100 دلار از دست خواهید داد. به همین ترتیب اگر 50 دلار معامله شود نیز 1000 دلار از دست می‌دهید.

ETF‌های اهرمی

علاوه بر روش‌هایی که در مورد آن‌ها توضیح دادیم ETF‌هایی نیز وجود دارند که از اهرم استفاده می‌کنند تا بر عملکرد آن‌ها در مقایسه با بازار تاثیر بگذارند. ETFهای معکوس نیز با هدف ارائه عملکرد مخالف شاخص معیار وجود دارند. هدف ETF معکوس 3 برابری، سه برابر کردن عملکرد مخالف شاخص اصلی است. بنابراین اگر شاخص اساسی منفی باشد، ETF معکوس 3 برابری مانند ETF ProShares UltraShort (QQQ) بازدهی مثبت 3 برابری را برمی‌گرداند.

ریسک نحوه ترید اهرم دار

یکی از ریسک‌های اصلی تریدهای اهرم دار این است که ضررهای احتمالی شما را افزایش خواهد داد و احتمال دارد تا جایی پیش بروید که پولی بیشتر از آن‌چه در دسترس دارید را از دست بدهید.

ریسک‌های مارجین یا کال مارجین

فرض را بر این بگیرید که از مارجین برای دو برابر کردن قدرت خرید خود استفاده کرده‌اید. پس تمام سود و زیان خود را دو برابر خواهید کرد. به بیان دیگر اگر سهامی که خریداری می‌کنید بیش از 50 درصد ارزش خود را از دست بدهد، بالغ بر 100 درصد از پول نقدی را که برای سرمایه گذاری در دسترس داشتید از دست خواهید داد.

ریسک دیگر این کار آن است که کارگزاری شما می‌تواند کال مارجین کند. اگر ارزش حساب شما در مقایسه با پولی که قرض گرفته‌اید کمتر از یک مقدار تعیین شده باشد، کارگزار می‌تواند از شما بخواهد مابه‌التفاوت آن را پرداخت کنید. علت امر آن است که کارگزار نگران توانایی شما جهت بازپرداخت بدهی خواهد بود.

به همین ترتیب نحوه ترید اهرم دار با استفاده روش معامله اختیار و همچنین ETFها نیز با ریسک نسبتا بالایی همراه خواهد بود و در هر یک از این روش‌ها امکان دارد بیش از آن‌چه دارید را از دست بدهید. پس باید با دانش و آگاهی کافی در این راه قدم بگذارید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه ترید اهرم دار به وب سایت ما مراجعه فرمایید. در این سایت می‌توانید اطلاعات مختلفی در زمینه بازار ارزهای دیجیتال و دنیای جدید کریپتو کسب کنید.

کلمه کلیدی: نحوه ترید اهرم دار

منبع: https://www.thebalance.com/trading-using-leverage-1031047

 

مطالب مرتبط
آموزش نحوه خرید و فروش اتریوم
آموزش نحوه ترید مارجین
آموزش گام به گام نحوه استیک کردن در صرافی پنکیک سوآپ
چرا باید احراز هویت کنیم در صرافی های ارز دیجیتال