آموزش خریدوفروش فیوچرز

مقدمه

راه‌های فراوانی برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد، اما معاملات فیوچرز یکی از محبوب‌ترین و راحت‌ترین روش‌های موجود است. بدون شک نیاز به درک پیچیدگی‌های معاملات فیوچرز دارید که می‌تواند فرصت‌های بهتری را در مقایسه با معاملات اسپات و معاملات مارجین برای شما فراهم آورد. برای اینکه بدانید چگونه از موقعیت‌های خریدوفروش فیوچرز در ارزهای دیجیتال مختلف استفاده کنید، باید نکات و ویژگی‌های خاص این نوع معاملات را بشناسید. در ادامه با ما همراه باشید تا هر آنچه برای آغاز معاملات خود نیاز دارید را در این مطلب فرابگیرید.

 

خریدوفروش فیوچرز: آنچه باید پیش از شروع بدانید

درحالیکه حدود صدسال است که معاملات فیوچرز وجود دارد، معاملات فیوچرز در ارزهای دیجیتال به‌تازگی و در اواخر سال 2017 آغازشده است. از آن سال بسیاری از صرافی‌ها به خریدوفروش فیوچرز ابراز علاقه کرده‌اند. این یکی از جدیدترین روش‌های سرمایه‌گذاری مردم در دنیای ارزهای دیجیتال است. با نزدیک به شش هزار رمزارز قابل معامله، می‌توان آینده روشنی را برای معاملات ارزهای دیجیتال متصور شد.

خریدوفروش فیوچرز علاوه بر اینکه یکی از مشتقات معاملات ارزهای دیجیتال است در حقیقت نکات و ویژگی‌های منحصربه‌فرد دیگری نیز دارد. اغلب مردم معاملات فیوچرز را با معاملات Option اشتباه می‌گیرند. به همین سبب پیش از ورود به معاملات فیوچرز نیازمند به کسب دانش موردنیاز در این زمینه و همچنین خطرات موجود در این روش هستند.

 

خریدوفروش فیوچرز در بازار ارزهای دیجیتال

معاملات فیوچرز در ارزهای دیجیتال این امکان را برای معامله گران فراهم می‌کنند تا بدون داشتن ارز دیجیتال اقدام به خریدوفروش آن‌ها نمایند. مفهوم خریدوفروش فیوچرز شباهت بسیار زیادی با شاخص‌های سهام یا قراردادهای مربوط به آینده کالاها دارد. ازآن‌رو که معامله‌گر می‌تواند با پذیرش ریسک موجود اقدام به تخمین ارزش آتی دارایی خود نماید. قراردادهای فیوچرز در ارزهای دیجیتال ارزش خود را از رمز ارزهای خاصی مانند بیت کوین و اتریوم دریافت می‌کنند. نیاز به یادآوری است که افراد در هنگام خریدوفروش فیوچرز مالک هیچ دارایی دیجیتالی نیستند. زمانی که یک قرارداد معامله فیوچرز منقضی می‌شود، معامله‌گر باید به‌جای معامله‌گری فیزیکی در ارزهای دیجیتال از پول نقد استفاده کند.

مهم‌ترین ویژگی خریدوفروش فیوچر این است که از معامله‌گر در برابر تغییرات قیمت و نوسانات شدید رمز ارزها محافظت می‌کند. این نوسانات شدید در ارزهای دیجیتال به معامله‌گر این امکان را می‌دهد تا هنگامی‌که قیمتشان به حداقل می‌رسد آن‌ها را خریداری کرده و پس از افزایش قیمت اقدام به فروش آن‌ها نماید. خریدوفروش فیوچرز در فرم‌های مختلفی مانند Finance Futures قابل‌اجرا است؛ مانند Spot Trading، معاملات فیوچرز ۷ روز هفته و ۲۴ ساعت شبانه‌روز انجام می‌پذیرند.

همان‌طور که قبلاً نیز ذکر شد با توجه به نوسانات شدید بازار رمز ارزها، مدیریت ریسک و سرمایه و یادگیری اصول اولیه معامله برای معامله گران ضروری است.

 

طرز کار خریدوفروش فیوچرز در رمزارزها

 

درحالی‌که دارایی‌های دیجیتال با چالش‌های متنوع و منحصربه‌فردی از نوسانات بالا تا تبلیغات منفی در برخی کشورها مواجه هستند، برخی از تجار از این نوسانات به نفع خود استفاده می‌کنند. مهم‌ترین نکته در معاملات فیوچرز این است که ریسک معاملات شما تنها مربوط به تغییرات قیمت ارزهای دیجیتال بدون داشتن آن‌ها است.

برای درک بهتر این موضوع به این مثال ساده توجه کنید. جان و سارا وارد یک معامله فیوچرز بیت کوین در قیمت ۴۰ هزار دلار شده‌اند. در این مثال جان یک پوزیشن لانگ یا خرید و سارا پوزیشن مخالف یعنی شورت یا فروش را بازکرده‌اند. پس از اتمام معامله قیمت بیت کوین در ۴۵ هزار دلار تثبیت می‌شود. با این حساب سارا که پوزیشن اشتباهی را انتخاب کرده است مجبور به پرداخت میزان ازدست‌رفته بودجه به‌اندازه پنج هزار دلار است. از سوی دیگر جان در این معامله پنج هزار دلار سود برداشت می‌کند.

 

مفاهیم اولیه معاملات فیوچرز در ارزهای دیجیتال

تریدرهای ساعی برای تبدیل‌شدن به حرفه‌ای‌های خریدوفروش فیوچرز باید با مفاهیم ابتدایی آن آشنا شوند. دانستن این مفاهیم شمارا تبدیل به یک تریدر حرفه‌ای می‌کند. پیچیدگی‌های پیرامون معاملات فیوچرز نیازمند تعهد کاری جدی برای یادگیری اصول اولیه معاملات فیوچرز و چگونگی تأثیر هرکدام بر دیگری است.

۱.اهرم

اهرم همان مفهوم وسوسه‌انگیز است که معامله گران را خریدوفروش فیوچرز جذب می‌نماید. به دلیل اهرم‌ها معاملات فیوچرز بسیار کم‌هزینه و درنتیجه پرطرفدار هستند. برای مثال جهت خرید یک بیت کوین در معاملات اسپات، نیاز به مبلغی در حدود ۳۵ تا ۴۰ هزار دلار بسته به قیمت روز بیت کوین دارید؛ اما با استفاده از اهرم در معاملات فیوچرز می‌توانید با پرداخت کسری از این مبلغ پوزیشن خرید یا فروش خود را بازکنید.

این امر تنها در صورت وجود اهرم قابل‌اجرا است. هرچقدر اهرم بیشتری را در معامله خود استفاده کنید، مبلغ کمتری را برای یک پوزیشن هزینه خواهید کرد. اخلاف معاملات فیوچر امکان استفاده از اهرم در معاملات اسپات وجود ندارد. به‌عنوان‌مثال درصورتی‌که در کیف پول اسپات خود ۵ هزار دلار موجودی داشته باشید، تنها قادر خواهید بود که به‌اندازه ۵ هزار دلار بیت کوین تهیه نمایید.

۲. الزامات مارجین

برای ورود به معاملات فیوچرز به مارجین یا حاشیه اولیه نیاز است. ماشین درصدی از ارزش اولیه پوزیشن فیوچرز این است که باید با پول نقد یا وسیله‌های دیگر پوشش داده شود. از سوی دیگر مارجین نگهداری عبارت است از حداقل میزان اعتبار اولیه که سرمایه‌گذاران برای باز نگه داشتن پوزیشن ‌های خود نیاز دارند. بررسی مارجین نگهداری دائماً انجام می‌شود و که به محاسبه حاشیه سود کمک می‌کند. زمانی که حد مارجین نگهداری یک معامله‌گر زده شود پوزیشن معامله او شده و دارایی هایش صفر می‌شود.

۳. نرخ سرمایه‌گذاری

قراردادهای دائمی رمز ارزها مانند قراردادهای سنتی فیوچرز تسویه‌حساب نمی‌شوند؛ بنابراین معاملات نیازمند سیستمی همیشگی هستند تا تضمین کند که قیمت شاخص و قیمت فیوچرز به‌صورت دائم مورد همسان‌سازی قرار بگیرند. این مکانیزم سرمایه‌گذاری نامیده می‌شود. نرخ‌های سرمایه‌گذاری بر اساس تفاوت قیمت بین بازارهای اسپات و فیوچرز محاسبه می‌شوند.

سرمایه‌گذاران هزینه‌های تأمین مالی نسبت به پوزیشن‌های بازار آزاد را پرداخت یا دریافت خواهند کرد. نرخ سرمایه‌گذاری می‌تواند اثرات نامطلوبی برای تریدرها داشته باشد. به‌عنوان‌مثال، نرخ سرمایه‌گذاری ممکن است در یک بازار داغ گاوی افزایش یابد که باعث می‌شود که تریدرها پوزیشن‌های لانگ پرهزینه‌ای داشته باشند.

 

مزایا و معایب خریدوفروش فیوچرز

فعالیت‌های پرسود مانند معاملات فیوچرز مزایا و معایب خاص خود را درپی دارند. در ادامه به بررسی این نکات مثبت و منفی بازار فیوچرز می‌پردازیم.

مزایا

  • معاملات فیوچرز در ارزهای دیجیتال این امکان را به شما می‌دهد تا در برابر بازار شانس خود را امتحان کنید. این بدان معنا است که یک تریدر با پیش‌بینی درست خود علاوه بر دریافت سود از افزایش ارزش بازار می‌تواند از سقوط ارزش بازار نیز سود دریافت کند.
  • این معاملات اهرمی را برای کمک به سرمایه‌گذاری ارائه می‌کنند. اهرم از آنجایی اهمیت خود را نشان می‌دهد که به معامله‌گران این امکان را می‌دهد تا تنها با ارائه بخش کوچکی از کل هزینه سود بالایی را دریافت کنند؛ بنابراین معاملات اهرم دار جزوه بااهمیت‌ترین ویژگی‌های معاملات فیوچرز هستند.
  • این معاملات امکان مصون‌سازی را فراهم می‌کنند. این‌یک انتخاب عالی برای محافظت از پورتفولیوی شما است.

 

معایب

  • نوسان بالا در بازار می‌توانند به نعمت یا عذاب برای تریدرها بدل شوند زیرا در تعیین جهت حرکت بازار هیچ تضمینی وجود ندارد.
  • با توجه به وجود اهرم‌های درصد بالا در این معاملات می‌توان گفت که خریدوفروش فیوچرز جز پرخطرترین ابزارهای معاملاتی شناخته می‌شوند. ازاین‌رو تریدر های تازه‌کار بهتر است از این معاملات دوری کرده و با مدیریت ریسک و یک استراتژی قوی امکان ضرر در این بازار را به حداقل کاهش دهند.

 

طرز کار معاملات فیوچرز در بایننس

  • شروع معاملات فیوچرز در بایننس بسیار ساده است. اگر شما هم جزو کاربران بایننس هستید، می‌توانید در عرض چند دقیقه خریدوفروش فیوچرز خود را آغاز کنید.
  • حساب معاملات فیوچرز خود را در بایننس راه‌اندازی کرده و در نظر داشته باشید که باید اقدام به تکمیل احراز هویت 2FA به جهت تزریق سرمایه به اکانت و آغاز معاملات فیوچرز خود در بایننس نمایید.
  • اکانت خود را با ارز USDT یا BUSD ظاهر عرض دیجیتال دیگری که در معاملات فیوچرز بایننس پشتیبانی می‌شوند شارژ کنید. شایان‌ذکر است که اکانت فیوچرز بایننس از ارزهای دیجیتال فراوانی به عنوان وسیله سرمایه‌گذاری پشتیبانی می‌کند.

قرارداد فیوچرز نظر خود را انتخاب کنید. دو نوع مختلف از قراردادهای فیوچرز در بایننس موجود است. USDS-M Futures و COIN-M Futures.

USDS-M Futures: نشان‌دهنده استیبل کوین‌ها است.

COIN-M Futures: می‌توانید علاوه بر انتخاب استیبل کوین ها از سایر کوین ها نیز استفاده کنید.

  • درصد اهرم مدنظر خود را انتخاب کنید.
  • بر اساس روش‌های متعددی سفارش در فیوچرز بایننس ثبت سفارش خود را انجام دهید. برای شروع می‌توانید سفارش buy-limit یا buy-market را برای اولین خریدوفروش فیوچرز خود ثبت کنید.

 

نتیجه‌گیری

 

خریدوفروش فیوچرز این امکان را به تریدرها می‌دهد تا شانس خود را برای پیش‌بینی آینده قیمت یک رمز ارز در بازار امتحان کنند. امروزه معاملات فیوچرز در صرافی‌های بی‌شماری انجام می‌پذیرند. آشنا بودن با اصول معاملات فیوچرز شما را برای دریافت سودهای بسیار بالا یاری می‌دهد.

البته دستیابی به سودهای کلان نیازمند دانش مناسب و تکنیک مدیریت ریسک برای جلوگیری از زیان‌های بالا و از دست دادن سرمایه است. پس بهتر است قبل از ورود به معاملات فیوچرز استراتژی خود را انتخاب کرده و با آگاهی کامل ریسک معاملاتتان را به حداقل کاهش داده و با پیشرفت روزافزون از این امکانات لذت ببرید.

 

کلمات کلیدی: خریدوفروش فیوچرز

 

https://www.binance.com/en/blog/futures/crypto-futures-trading-things-you-need-to-know-before-you-begin-421499824684902121

 

مطالب مرتبط
آشنایی با نحوه خرید و فروش بیت کوین
اگر بیت کوین یک «حفاظ تورمی» محسوب می شود، چرا سقوط می‌کند؟
آموزش نحوه استیک کردن
بهترین صرافی ارز دیجیتال